Telendos

Telendos, Kalimnos Adası’nın arka (batı) tarafında kalan küçük bir ada. Denizin içinden sivri bir tepe olarak çıkan ada Mirteis kumsalının karşısında kalıyor.

Üzerinde fazla bir yerleşim olmayan Telendos’a Mirties ‘ten motorlu tekne ile bir kaç € ücret karşılığında geçmek mümkün. Tekneler belirli aralıklarla gün boyu ( ve akşam) çalışıyorlar. Telendos’a genellikle günübirlik ziyaretçiler ve akşam yemeklerini adadaki tavernalarda yemek isteyen ziyaretçilerin yolu düşüyor.

Motordan inilen yerde küçük bir yerleşim ve bir kaç tane taverna var. Buradan yürüyerek plajlara ulaşmak mümkün. Bu plajlardan birisi çıplaklar plajı olarak hizmet veriyormuş…. vallahi bize anlatılanın yalancısıyız bu konuda…

İskelenin hemen yanındaki taverna, bize daha önce bu adaya giden arkadaşlarımız tarafından tavsiye edilmişti. Burada yemek yemeyi planlamamıştık, dolayısıyla sadece denize karşı akşamüstü keyfi yaptık, ancak buna rağmen burayı işleten orta yaşlı arkadaş ve oğlu, bizi rahat ettirebilmek için ellerinden geleni yaptılar, çok memnun ayrıldık.

Sahildeki adaya renk katan iskele babalarından bazıları…