Spetses

Spetses adası Argolik Körfezi’ndeki Hydra’dan sonra ikinci tanınmış ada. Pire Limanı’ndan deniz otobüsü ile seyahatin yanında, Spetses’e karadan araba ile de ulaşmak mümkün. Spetses’in karşısında, anakarada bulunan Porto Heli’ye aracınızla ulaştıktan sonra, adaya oldukça sık çalışan feribotlar ile kısa sürede geçmek mümkün, zira mesafe çok yakın.

Spetses doğa olarak Hydra’dan çok farklı, yemyeşil, ormanlarla kaplı bir ada. Buradaki mimari tarz da Hydra ve Aegina’dan farklı….Adadaki irili ufaklı otellerin yanısıra burada bir çok bakımlı yazlık ev var. Anladığımız kadarı ile Spetses daha çok zengin Yunanlı turistlere ve sınırlı sayıda yabancı turiste hitap eden bir ada.

Burada sınırlı sayıda motorlu araç var, bizi adanın arka tarafındaki koylara götüren otobüs dışında şehir içindeki ulaşım faytonlarla sağlanıyor. Ancak faytonlar ve  atlar çok bakımlı, zaten bunun bedelini de ücrete yansıtmışlar….

Adanın anakara ile bağlantısını sağlayan yer Dapia limanı. Buraya deniz otobüsleri ve feribotun yanı sıra bir çok taxibot yanaşıyor. Taxibotlar ile Porto Heli veya adanın koylarına gitmek mümkün, ancak fiyatların yüksek olduğunu belirten yerliler, bunu tavsiye etmediler…

Limanın arkasındaki setin üzerinde bir kaç tane güzel kahve ve pastane bulunuyor, burada akşamüstü keyifle zaman geçirmek mümkün. Buradaki pastaneler özellikle waffle konusunda uzmanlaşmışlar….


Set üstünden panoramik görünüm

Limandan 100 metre kadar sağa doğru yürüyünce Spetses ile özdeşleşen Poseidonian Grand Hotel karşınıza çıkıyor. 19ncu yüzyılın sonlarında yapılmış olan bu otel oldukça pahalı ve aylar öncesinden rezervasyonları doluyor.

Limandan sola doğru yürüdüğünüzde 200 -300 metre sonra Agia Mammas bölgesine varıyorsunuz. Burada Klimis Otel’i tavsiye ederiz. Otelin altındaki Klimis pastanesi de bizim kanaatimizce en iyi pasta ve tatlıları yapıyor.


Agia Mammas ‘ta halk plajı

Agia Mammas’ı geçerek 1 -1,5 km kadar yürüdüğünüzde Eski Liman’a varıyorsunuz. Burası haliç gibi kapalı bir koy olduğundan bir çok tekneye bağlama imkanı sağlıyor. Ancak çok heyecan verici bir atmosferi yok.




 

Eski limana varmadan kıyıda bir kaç tane iyi lokanta var. Biz burada Mourayo Restaurant’da keyifli bir akşam yemeği yedik….

Liman çevresinde dar sokaklarda bir çok güzel dükkan ve butik var. Burada özellikle aile kökenleri Anadolu’ya dayanan amcanın antikacı dükkanını çok sevdik ve zaman geçirdik.

Spetses Adası’nda yemek tercihini deniz ürünlerinden yana kullanmayanlar için saat kulesinin yanındaki meydanda bir çok pizza, burger, makarna yapan lokanta var… Bizim tercihimiz muhteşem krepleri ile “Clock” ….

Adanın arka taraflarında ne var?

Adanın arka tarafına otobüs ile ulaşmak mümkün. Poseidonian Oteli’nin önünde bir otobüs durağı var, ve burada otobüsün hangi saatlerde nereye hareket edeceğini belirten tablolar var. Ancak bizim gitmek istediğimiz plajlara otobüs Agia Mammas Halk plajının önünden kalkıyordu. Buradan sırası ile Agia Marina plajına uğrayarak (otobüs ile yaklaşık 2-3 dk) adanın arka tarafına doğru gidiliyor. Agia Marina’da kalmadık, ancak gördüğümüz kadarı ile plajda güzel bir tesis kurulmuştu. Sonrasında otobüs oldukça uzun bir süre ıssız yerlerden geçerek adanın arka tarafına dönüyor.

 

   Spetsopoula Adası bir ailenin özel mülkü imiş….

Otobüs ile gittiğimiz için, buradaki ıssız koylara inmek fırsatımız olmadı, ancak motosiklet kiralayarak buralara gelmek mümkün olabilir.

Otobüs maalesef Elenis Bay Plajı’na inmiyor……gözünüz yerse….

Agia Anargiri Plajı. Çakıl plajı ve berrak denizi ile bir taverna burada hizmet veriyor.  Bu plajdan sonra otobüs Agia Paraskevi’ye gidiyormuş, ancak tüm yolcular burada inmeyi tercih ettiklerinden bizde orasının Agia Anargiri kadar güzel olmadığı fikri oluştu….