Ouzo

Bizde de olduğu gibi Yunanlıların milli içkisi rakı. Rakı’nın buradaki adı OUZO. Anakara’da ve adalarda onlarca ouzo imalathanesi var, ama bazı markalar sadece yerel kalıyor ve her yerde bulunamıyor. Buna karşın çok yaygın olarak bulunan belli başlı ouzo markaları da var.

Ouzo yüksek dereceli tarımsal etilalkolün, ki çoğunlukla bu şeker pancarından üretilmiş alkol olurmuş, bakır imbiklerde anason ve birtakım başka baharatlar ile damıtılması sonucunda elde ediliyor. Elde edilen alkole ouzo mayası deniyor, ve bu yoğun alkol önce dinlendiriliyor, sonra da su ile seyreltilerek alkol oranı % 40’a düşürülüyor.
Ouzo’nun Türk Rakısından farkı, bizde olduğu gibi asgari %65 sumadan (yaş ve kuru üzüm kökenli distilat) yapılma zorunluluğu olmaması ve damıtım sırasında anasonun yanında kişniş, tarçın ve karanfil de kullanılmasıdır. Kanımca bu faktörler Ouzo’yu rakıya göre biraz daha aromalı ve tatlı yapıyorlar. İlginç bir farklılık da ouzo’nun içine sulandırmadan buz atıldığında rakıda olduğu bir kristallenmenin olmayışı.

Ouzo üretimi konusunda önemli merkezlerden birisi Midilli adası. Adanın güneyindeki Plomari köyünde en tanınan Barbagianni (Varvayanni) ve Plomari ouzolarının üretim tesisleri var. Etrafta hiç üzüm bağı görmediğimizde, “alkolü nasıl üretiyorsunuz ?” sorumuzun yanıtının alkolün ada dışından gemilerle getirilen şeker pancarı alkolü olduğunu şaşkınlıkla öğrendik. Bize ayrıca adanın Polikhnitos köyü civarındaki yetişen anasonun ouzo yapımında kullanılan en iyi anason olduğunu söylediler… demek ki ouzo’nun lezzetinin sebebi hikmeti anasonmuş…

Plomari’de Barbagianni Ouzo Müzesi’ni ve Fabrikası’nı gezebilirsiniz…
Barbagianni Ouzo Müzesi  


   Eski zamanlarda bu bakır imbiklerden ouzo çekilirmiş…

Midilli Ouzo’sunun yanısıra Sisam adasında da güzel ouzolar yapıyorlar. Bunun yanında Selanik’te üretilen Tsantali de bizim damak tadımıza en yakın ouzolar arasında sayılır. Damak tadımıza en çok hitap eden ouzo markaları

Ouzo’ya benzeyen bir başka anasonlu içki de tsipouro (Girit’te tsikoudia) adı altında karşımıza çıkıyor. Yunanlı dostlarımız, “işte bu sizin Türk Rakı’sının aynısı” deseler de, uzaktan yakından bir ilgisi yok. Daha çok italyanların Grappa’sına benzeyen, mazottan biraz daha hallice bir içki. Biz keyif almadık ve içemedik….rakı sevenlere de şiddetle uzak durmalarını tavsiye ediyorum. Keyfinizi kaçırmayın.

Lokantalarda ouzo istediğiniz zaman genellikle 20 cl ‘lik bir şişe açarlar, sonrasında “yirmilikler” şeklinde devam edersiniz. Marketlerde 70’lik şişe satılmasına rağmen bugüne kadar lokantalarda hiç masamıza gelmedi, her halde “tek” istediğinizde büyük şişeden veriyorlar diye düşünüyorum. Alkol Yunanistan’da oldukça ucuz. Çoğu lokantada 20 ‘lik ouzo’ya 6 – 6,50 € yazarlar, 70’lik şişenin market fiyatı ise 12-14  € civarında.

Ouzo meze ile içilir. “Mezedes” konusunda daha fazla bilgiyi Lezzetler sayfamızda bulabilirsiniz.