Mezeler

Mezedes – Mezeler

Ouzo’nun ve şarabın yanında farklı mezeler sunulan lokantalardan bazı meze örneklerini aşağıda vermeye çalıştık.

Feta: Koyun veya keçi sütü katılmış koyun sütünden yapılmış beyaz peynir

Yellow cheese adı altında geçen kasseri (kaşar), kefalotyri (kelle peynir) gibi peynir çeşitlerine de sıklıkla rastlamak mümkün. Söz konusu sarı peynirlerden çoğu lokantada cheese saganaki (sahanda kızarmış peynir) yapılarak meze olarak sunulur.

Zeytin: Yunanistan dünyanın önde gelen zeytin ve zeytinyağı üreticilerinden birisidir. Ancak lokanta ve otel kahvaltılarında sunulan zeytinler genellikle bizi çok tatmin etmedi. Burada üretilen yerli zeytinler şekil olarak daha sivri uçlu oluyor ve lezzetleri bizim yemeklik zeytinlerimizin kalitesine ulaşmıyor. Ancak bunlardan Yunanistan’ın güneyinde Kalamata bölgesinde yetişen, çok iri kahverengi – siyah renkli kalamata zeytinleri hariç tutmak lazım.

Melitzanosalata: Patlıcan salata

Pantzarosalata: Kırmızı pancardan yapılan yoğurtlu bir salata

Patlıcan / Kabak / Biber kızartma: zeytinyağında kızartılmış sebzeler.

 

Kabakçiçeği Dolması (Kolokythoanthoi): Ege mutfağının bizde de değişmezlerinden birisi olan kabakçiçeği dolması zeytinyağlı olmasına rağmen Yunanistan’da bazen yoğurt ile birlikte sunulabiliyor. Midilli adasında ise farklı hazırlanan kabakçiçeği dolması, kabakçiçeklerinin içine peynir doldurulması sonrasında kızartılarak sunuluyor. Önemle tavsiye ederim!

Taramasalata: Tarama. Balık yumurtasından yapılan bir meze.


Tzatziki: Cacık’ın biraz daha kıvamlısı

Horiatiki salata: Greek salad adı altında da her yerde bulunan domates salatalık, soğan halkaları, beyaz peynir ve bazen zeytin ile sunulan “köylü salatası”. 

 

Dolmadakia: Zeytinyağlı dolma, yaprak sarma veya biber dolma da olabilir.

Lakerda: Lakerda. Bizdeki gibi Palamut’tan yapılıyor.

Garides Saganaki: sahanda domates ve beyaz peynir ile pişirilen jumbo karidesler.

 

Ahtapot Carpaccio: Izgara ahtapotun incecik dilimler halinde kesilmesi ve zeytinyağlı olarak sunulması sonucunda ortaya çıkan lezzet…. her yerde bulunmaz.


Symi Shrimps (Simi karidesi): Özellikle Symi ve çevre adalarda rastlayacağınız bir meze. Küçücük karideslerin çıtır çıtır kızartılması sonucunda çips gibi yediğimiz bir iştah açıcı.

 

 

Kadayıf Sargılı Tatlı Lor Peyniri: