Kalymnos

 

Bodrum – Turgutreis’in karşısına düşen Kalimnos, Oniki Adalar’ın üzerinde yerleşim bulunan önemli adalarından birisi. Burası oldukça büyük ve dağlık bir ada olup kitle turizmi açısından fazla gelişmemiş. Ancak buna karşın, özellikle adanın batı yönüne bakan sarp kayalıkları dağcılık ile ilgili turistler için bir merkez haline gelmiş. Bunun yanında Kalimnos eski zamanlardan bu yana sünger avcılığının merkezi olarak ün yapmış, ancak günümüzde halen sünger avcılığı ve ticareti yapılmasına karşın bu iş kolu önemini kaybetmeye yüz tutmuş.

Adaya feribot ile ulaşmayı planlayanlar için giriş noktası adanın başkenti Kalimnos, diğer adı ile Pothia. Kalimnos’a Kos ve Turgutreis’ten feribot ile ulaşabilirsiniz. Bu ulaşım sayfamızda bulabilirsiniz. Kalimnos kenti adanın Kos adasına bakan güneydoğu sahilinde kurulmuş bir liman şehri. Limanın ağzını kapatan büyük mendirekten içeri girildiğinde koy etrafında kurulmuş şehir ile karşılaşıyoruz. Adanın büyük kısmının olduğu gibi bu bölgesi de kayalık ve yeşillikten yoksun. Ancak limana girişte sol tarafta kalan tepenin üzerinde büyük bir kilise var ve bu yamaç son yıllarda ağaçlandırılmış. Pothia’da görülecek fazla bir şey yok, ancak kıyıda sıralanmış cafe ve barlar buraya canlılık katıyor. Bu işletmeler gündüz Kos ve Bodrum’dan gelen günübirlik turistlere hizmet veriyor, akşam ise yerli halkın eğlence mekanı halini alıyor.
Kalimnos’ta yatılı turistlere daha çok hitap eden bölge, adanın arka tarafında (batısında) kalan sahil şeridi. Buraya otobüs veya taksi ile Pothia’dan ulaşmak 15-20 dakika sürüyor. Pothia’dan çıktıktan sonra tatlı bir yokuş çıkarak Chorio köyünün içinden geçerek Panormos ve sonrasında sahilde kurulmuş Mirties’e ulaşıyorsunuz. Panormos ve Mirties’te daha çok küçük oteller ve pansiyonlar bulmak mümkün, ancak bir kaç tane biraz daha büyük otel mevcut. Dağların hemen eteklerinde kurulmuş bu yerleşimler ağaçlandırılmış ve hemen hemen her binanın güzel deniz ve Telendos adası manzarası var.  


Telendos adası sivri  bir kayalık şeklinde karşınızda denizden yükseliyor. Mirties’in kumsalı ince kumdan oluşuyor ve Telendos adasının gölgesinde kaldığından fazla dalga almıyor. Burası çocuklu aileler için oldukça uygun bir kumsal.

Dağcılık merakı olanlar için Mirties’te ekipman sağlayan ve rehberlik hizmetleri veren işletmeler bulunmakta. Burada bir kaç tane çok iyi lokanta keşfetme fırsatımız da oldu. Bu işletmelerden bizim için önemli bir yer tutan lokanta Aegean Tavern. Yamaçya kurulmuş bir binada terası ile akşam yemekleri için Telendos adası üzerinden nefis bir günbatımı manzarası sunan Aegean Tavern’nin yemekleri ve hizmetinden olağanüstü derecede memnun kaldık. Buranın sahibi Mikis’in ailesi mübadeleler sırasında Anadolu’dan buraya göçmüş. Kendisi Türk olduğumuzu öğrenince bize özel bir yakınlık gösterdi…. Aegean Tavern’de tattığımız mezelerden sıcak yemeklere herşeyden o kadar memnun kaldık ki buraya bir kaç kez geldik. Mezelerden özellikle sahanda peynir – ki alevler içinde geliyor ve üzerine limon sıkarak söndürülüyor- ve cevizli patlıcan salatasını çok beğendik.  Ana yemeklerden parmesan peynirli fırında patlıcan yemeği ise muhteşemdi. Aman ha, yemek sonrası lokmalardan istemeyi sakın unutmayın!