Deniz Ürünleri

Deniz ürünleri dendiğinde çoğumuzun ilk aklına gelen herhalde balık oluyor. Yunan Adaları’nda hemen hemen her lokantada balık bulmak mümkün, ama ben bu kadar farklı diğer deniz ürünleri varken balık yemenizi tavsiye etmiyorum. Balık her nedense diğer deniz ürünleri ile karşılaştırdığınızda oldukça pahalı. Benim bugüne kadar gördüklerim arasında genellikle balığın kg fiyatı 60€ ‘dan başlıyor. Masanıza gelecek olan balığın da ne olduğunu herhalde tahmin etmek o kadar zor olmaycak, levrek veya çipura. Bu balıklara da bu parayı ödemektense balık iştahımızı eve dönüşe saklayarak, Türkiye’de daha pahalı olan diğer deniz ürünlerine saldırıyoruz.
Mutlaka balık yemek istiyorum derseniz porsiyon kılıç balığı (fileto) sipariş etmenizi tavsiye ederim. Hem güzel pişiriyorlar, hem de porsiyonunu canınızı yakmayacak 10- 12 € gibi bir fiyata yemeniz mümkün olur.

Ahtapoti:  Ahtapot ızgara. Ahtapot Yunanistan’da biraz farklı hazırlanıyor. Burada ahtapotlar tel dolaplarda asılarak kurumaya bırakılıyor. Gayet lezzetli olmakla birlikte, ahtapotun ızgarası genellikle çok sert oluyor. Bugüne kadar mükemmel pişmiş ve dilinizin üzerinde dağılan bir yumuşaklıkta ahtapota yalnızca Selanik’te bir lokantada denk geldim….  

Bilmiyorum – ve sanmıyorum ki – yerli midir, ancak Yunanistan’da bir çok lokantada jumbo karides bulmak mümkün. Bunları genellikle ızgaranın haricinde makarna pilav gibi yemeklere de katıyorlar. 

Istakozu Yunanistan’da ülkemizle karşılaştırıldığında daha makul fiyatla bulmak mümkün oluyor. Özellikle ıstakozun eti ve suyu ile yapılmış makarnalar, lokantaların en pahalı ve albenili yemekleri oluyor. Sonradan sürpriz yaşamamanız için bu yemeklerin  fiyatını önceden öğrenmenizi tavsiye ederim. Alternatif olarak daha düşük fiyatlı deniz mahsüllü makarnaları da önerebilirim.

 

Midye ve midyeli pilav gibi lezzetli yemekleri de kaçırmamanızı öneririm. Midyenin fiyatının oldukça makul olduğunu belirtmeliyim.

Kalamarakia: Yunanistan’da kalamar sipariş ettiğinizde genellikle bir yetişkini doyuracak büyüklükte bir porsiyon kızartılmış kalamar anayemek olarak sunulur. Burada dikkat etmeniz gereken husus kalamarın menşeidir. “Fresh” (taze) kalamar sipariş ettiğiniz zaman yerli kalamar, buna dikkat edilmediğinde ise genellikle ithal okyanus kalamarı masaya gelir. İthal kalamarın çoğu lokantada porsiyon fiyatı 6-7 €’dan başlamakla birlikte, yerli kalamar için genellikle fiyat 12 € mertebesine çıkar.


Rokfor dolgulu kalamar                                                     Pesto soslu Kalamar “spagetti”
Bunların dışında bir çok lokantada tarak, deniz kestanesi gibi farklı deniz ürünlerini de tatmanız mümkündür.